Téma SKEW LNB a výsledná kvalita v ohnisku antény Gibertiny AL 85 cm


Téma SKEW LNB a výsledná kvalita v ohnisku antény Gibertiny AL 85 cm

a Meranie signalnej kvality v praxi UNAOHM EP 3000 TV ONE Pakistan v pakete Asia Broadcast service f=12 578 MHz SOUTHb Meranie signalnej kvalty v praxi SATLOOK Micro identifikuje tv paket GeoTel z druzice ABS 1 na 75Ec Jednoduche meranie signalnej kvality v praxi pomocou SATFINDRA

    Otázka od : J.Kutliak
    
    Lokalita : Detva - Slovenská republika

    TEXT OTÁZKY :
    
    Dobrý deň p. Dávid,
   
    Úvodom by som Vám chcel vzdať uznanie za obsahovo perfektnú stránku na webe o Sat-technike, a všetkého k tomu prísluchájuceho.
   
    Ja len zatiaľ začínam so Sat-technikou, a mal by som na Vás otázočku s prosbou o radu na Vás preto, lebo lepšieho Fachmanna na radu nepoznám, a asi ani nebudem.
   
    Mám Parabolu Gibertini AL 85, Multifeed Gibertini 4x LNB, (použivam zatial 3LNB) a LNB mam Golden Interstar GI-201 0,2db Single. Som na pozícii 48°13´27" N a 16°59´07" a podľa výpočtu z kalkulačky (satlex) by som mal LNB natáčat do určitých hodnôt. Hodnota napr. +2,5° (SKEW) znamená pootočenie konvertorom do ľava - v protismere hod.ručičiek alebo do prava v smere hod. ručičiek? (pohľad od paraboly) Pri výpočte z kalkulačky som získal nejaké hodnoty o SKEW LNB , ale to mi počítalo na každú družicu osobite, nie ako celok všetkých troch pri 0,0 nastaveni na 19,2°E.
   
    Boli by ste tak ochotný, vypočítali a preposlali mi hodnoty o nastavení paraboly, hlavne el.uhla a SKEW LNB pri komponentoch ktoré sú vyššie popísané ?
   
    Za každú radu vopred veľmi pekne ďakujem p.Dávid.

    S pozdravom
   
    J.Kutliak (Detva)
        
    ODPOVEĎ od dxsatcs.com :
    
    Zdielam Vaše nadšenie pre otázky okolo satelitnej techniky a v nasledovných riadkoch dostanete konkrétne vysvetlené témy ohľadom , z hľadiska dosiahnutia maximálnej signálnej kvality , mimoriadne dôležitého parametru nastavenia LNB v anténnych sústavách , ktorý sa nazýva SKEW - inými slovami prispôsobenie roviny sklonu signálnych zberačov vo vnútry LNB k rovine prichádzajúceho vysokofrekvenčného vlnenia z družice .
   
    Množstvo začiatočníkov v satelitnej technike považuje údaje z kalkulačky webu satlex za relevantné a objektívne ale ako som to už popisoval na webe dxsatcs.com kalkulačka údajov AZIMUTU a ELEVACIE poskytuje p.Kutliak NEPRAVDIVE ÚDAJE ,pre všetky hodnoty SKEW + AZ+EL v stupňoch napr . -2.34° pri Astre 19,2E pre miesto príjmu Detva Vám neposkytnú pravdivé údaje a keby ste len teoreticky / lebo nastavenie SKEW LNB na desatiny stupňa je v praxi ÚPLNE VYLÚČENÉ / dokázali na desatiny stupňa natočiť Vaše LNB Golden Interstar potom by ste s veľkou pravdepodobnosťou nedosiahli maximálnu signálnu kvalitu .

a Definovanie SKEW pomocou polarizacneho rotora Chaparral KU rotorb Definovanie SKEW pomocou polarizacneho rotora Hirschmann CSP 1210 Cc Kathrein UAS 231 feedhorn a polarizacna vyhybka OMT s rucne polohovatelnou SKEW hodnotou
 Pre lepšie pochopenie Vám to vysvetlím na nasledovnom príklade :
    
    Údaje,ktoré tento web zverejňuje napr.ohľadom elevačnej dostupnosti v rubrike KALKULAČKA AZ a EL tej ktorej družice v mieste príjmu a taktiež v otázke sklonenia polarizačnej roviny SKEW sú NEPRAVDIVÉ.
   
    príklad : pre miesto príjmu Lučenec - Slovensko so zemepisnou šírkou 48.333 a dĺžkou 19.667 som zadal do kalkulačky družicu INTELSAT 9 na orbitálnej pozícii 58°W a výpočet možnosti zachytenia tejto družice bol NEGATÍVNY , to znamená nemožnosť príjmu v meste Lučenec - so záporným elevačným uhlom,lebo družica podľa tohoto výsledku prepočtu sa nachádza pod západným viditeľným obzorom príjmu .Ale pravdivá situácia je taká že tento satelit je možné jednoducho nastaviť a celodenne príjmať,čiže výsledky z kalkulátora sú zavádzajúce a nedávajú pravdivý obraz o možnosti príjmu akejkoľvek družice a keby som mal vopred podľa ich výpočtu natočiť signálny zberač vo vlnovode potom Vás môžem uistiť že maximálnu kvalitu napr. pri príjme družice Astra 2D , Arabsat 2B , Intelsat 902,Amos 2,NSS 6 na 95E ai .... by som nikdy nedosiahol !!!
   
    Pre Vás p.Kutliak z vyššie uvedeného vyplýva že Vám odporúčam z praktického hľadiska pri nastavovaní MULTIFEEDU na anténe Gibertiny , kedže sa iste zhodneme že požadujete dosiahnúť maximálnu signálnu kvalitu neorientovať sa na zavádzajúpce údaje z kalkulačky ale pri montáži LNB na úchyte antény postupovať na základe výsledkov z meracieho prístroja - samozrejme nepredpokladám že používate profesionálnu meraciu techniku ale plne Vám odporúčam zakúpenie SATFINDRA , ktorý za cenu okolo 800 Sk poskytne objektívnejšie údaje o signálnej kvalite a nebudete pri montáži klamaný údajmi z kalkulačky.Jednoducho výstup z LNB prepojíte na vstup SATFINDRA a z výstupu SATFINDRA signál privediete na vstup DVB sat. receivera,ktorý kvôli napájaniu LNB zapojíte.
   
    Potom čo si zákupite SATFINDER , priamo pri anténe bez zbytočných údajov postavenia LNB v stupňoch si nastavíte polohu LNB v postranných ohniskách pre tú ktorú družicu napr . 13 - 19 - 23 - 28 ....a otáčaním LNB nastavíte samozrejme aj SKEW ,pričom všetku polohu budete porovnávať s výchylkou na merači SATFINDER .Toto je p.Kutlaik jediná objektívna metóda, ktorou dosiahnete pri troche šikovnosti reálne takmer "MAXIMÁLNU SIGNÁLNU KVALITU" z akejkoľvej družici z dostatočným EIRP z hľadiska použitého priemeru antény 85 cm !!!!
   
   
    Rád Vám budem nápomocný pri vašom postupe v oblasti SATELITNEJ TECHNIKY a verím že som odpovedal k plnej spokojnosti a ak by ste niečomu nerozumeli ozvite sa mi a ak budem mať aspoň trocha času ešte v ten deň Vám odpoviem
    
    
    NÁSLEDNÁ ODPOVEĎ :
    
    Zdravím p .Dávid,
   
    Veľká vďaka za info, skočím zohnat Satfinder, a potom uvidím ako to dopadne.
   
    S pozdravom
   
    J.Kutliak

    ČESKOSLOVENSKÝ SATELITNÝ DX KLUB roman.david@dxsatcs.com