Astra 2D na 28,2°E : DX príjem vysielania BBC , ITV , FILM 4 z družice Astra 2D.


TÉMA ASTRA 2D 28,2°E : DX PRÍJEM VYSIELANIA ANGLICKÝCH TV PROGRAMOV BBC , ITV , FILM 4 ... Z DRUŽICE ASTRA 2D V STREDNEJ EURÓPE , AKTUÁLNY SIGNÁLNY STAV , TEORETICKÁ DEFINÍCIA NUTNÉHO ANTÉNNEHO PRIEMERU PRE BRATISLAVSKÝ REGIÓN....

astra 2d
 Otázka od : Vlado Luknár
    
    Lokalita : Bratislava - Slovenská republika
    
    TEXT OTÁZKY :
    
    Dobrý deň pán Dávid,
   
    so záujmom som si prečítal niektoré Vaše články na webe ČESKOSLOVENSKÝ SATELITNÝ DX KLUB.Ak to správne interpretujem, píšete, že signál Astry 2D "na Morave" slabne a na " západo/stredoslovenskej hranici začne silnieť ". Čítal som, s akou parabolou ste dosiahli dobré výsledky pri Lučenci. Poradili by ste mi prosím s akým priemerom stredovej anteny by som mohol dosiahnúť stabilny prijem v Bratislave, prip. okoli? Ide mi o príjem programov ITV, BBC, Film4 - V-polarizacia.

    Vopred ďakujem,Vlado Luknár

Astra 2D Channel Master RX 300SKEW rotation inside the ductHF out system

 ODPOVEĎ od dxsatcs.com:
    
    Zdravím Vás p. Luknár ,
   
    Jednoznačné tvrdenie o možnosti alebo nemožnosti príjmu vertikálnej polarizácie v mieste príjmu Bratislava vyžaduje praktické skúsenosti lebo skrátka akýkoľvek matematický predpoklad definovať možnosť príjmu v zóne vzdialenej viac ako tisíc kilometrov od provajderom definovaného územia s bezproblémovým príjmom s priemerom antény od 40 do 120 cm nemusí viesť k pravdivému predpokladu , ale z vlastných skúsenosti z montáží viem nasledovné :
   
    Celodenne stabilný príjem družice Astra 2D na 28,2°E V pol. nebol možný s priemerom antén 180 - 190 cm v nasledovných západoslovenských lokalitách : Nitra , Piešťany , Komárno , Nové Zámky !!!
    Signálny stav , ktorý definujem pojmom "celodenne stabilný" znamená že stabilná možnosť príjmu nie je časovo ohraničená,čiže počas dňa a noci NEdochádza k výpadkom a k štvorčekovaniu príjmaného obrazu - a navyše ako ste si iste všimli v rubrike webu dxsatcs ASTRA 2D Analýza dostupná signálna kvalita je v závislosti od výberu transpondéra TP veľmi rozdielna v rozsahu aj +/- 2 dB z MER v porovnaní napr. kmitočtov 10 906 MHz a 10 818 MHz čo je fakt a navyše dostupná signálna kvalita v ponímaní Slovenska sa v každom mieste príjmu líši aj so vzdušnou vzdialenosťou 20 km čo je overený fakt z praxe.

dxsatcs ASTRA 2D V pol TP 54 10 906 MHz s PF 300 cm obsadenie vysielania v NIT tabulkedxsatcs ASTRA 2D V pol TP 54 10 906 MHz s PF 300 cm som dosiahol cistu signalnu rezervu 4 dB z MER pred rozpadom obrazudxsatcs ASTRA 2D V pol transpondery z analyzovaneho frekvencneho spektra
Zo skúsenosti maďarských kolegov z okolí Budapešte môžem potvrdiť že príjem s miernou signálnou rezervou je možné uskutočniť na VERTIKÁLNOM transpondére TP 54 satelitu Astra 2D a to konkrétne s diametrom antény 180 cm na f=10 906 MHz , lebo práve tento ITV paket ostáva nosným bodom možnosti príjmu s priemermi antén do 200 cm v zemepisnomn páse sever- juh : SK - HU . Čiže tu sa o stabilnom príjme kompletnej programovej ponuky BBC,ITV a pod.ktorú by ste radi zachytili,vysielanej vo V-vertikálnej polarizácii z družice Astra 2D NEDÁ HOVORIŤ !!! Nakoľko Budapešť je podstatne vzdialená od Bratislavy nemôžem bez osobných skúseností tvrdiť že podobný signálna stav bude dostupný aj v Bratislave ale faktom ostáva že ITV paket na f=10 906 MHz dosahuje ako o tom vypovedá aj moja analýza relatívne najvyššiu signálnu kvalitu v slovensko-maďarskom ponímaní.
    Z vyššie popísaného vyplýva že s priemerom antény okolo 240 cm by ste teoreticky - nie prakticky nakoľko v BA nemám osobné skúsenosti s montážou SAT kompletu na príjem družice Astra 2D mohli uskutočniť pokusný test zachytenia vysielania družice Astra 2D vo vertikálnej polarizácii a s vysokým predpokladom by ste TP 42 na f=10 729 MHz s Film 4 + ostatné V pol.transpondéry BBC,ITV... zachytili čo je môj nepodložený predpoklad nie fakt z praxe !!!
   
    Rád Vám budem nápomocný aj nabudúce a ostávam s pozdravom
dxsatcs ASTRA 2D V pol ITV 2 na f=10 758 MHz detail z MPEG 2 kartydxsatcs ASTRA 2D V pol ITV Channel TV na f=10 906 MHz detail z MPEG 2 kartydxsatcs ASTRA 2D V pol BBC 1 EAST Midlands na f=10 788 MHz detail z MPEG 2 karty
NÁSLEDNÁ ODPOVEĎ:

    Pan Dávid,
   
    Ďakujem pekne za rozsiahlu a rýchlu odpoveď, ktorú si vážim.Už sa teším na zajtrajšie čítanie odporučených liniek.

    Majte sa, nech sa Vám darí - Vlado Luknár

    Roman Dávid - autor  http://www.dxsatcs.com / Československý Satelitný DX Klub