Dublin - Írsko : postup montáže kompletu DIGI tv

RIEŠENIE PROBLÉMOV S MONTÁŽOU KOMPLETU DIGI TV V ÍRSKOM MESTE DUBLIN,KTORÁ POZOSTÁVA Z OFSETOVEJ ANTÉNY s D=120 cm,LNB GOLDEN INTERSTAR GI 201 a DVB HYUNDAI HSS-1169 .
 
DIGI tv ofset dish 80-72 cm detail na UNI LNB InvertoDIGI tv ofset dish 80-72 cm pohlad z preduHUMAX DIGI plus RZ pohlad z predu

 Otázka od : Peter Bujňák
    
    Lokalita : DUBLIN - ÍRSKO   
   
    TEXT OTÁZKY : 
    Ahoj Roman.
   
    Chcel by som ťa požiadať o pomoc pri naladení programov . Na slovensku som zakúpil paket Digi TV . Parabolu som vymenil za priemer 120cm tak ako si popisal že : "celodenný príjem dosiahnete s minimálnym priemerom antény od 100 cm- lepšie 120-140 cm" Tak som ju vymenil za 120cm. Bývam priamo v Dubline a mám nastavený signál z družice Thor 0,8W . Nedarí sa mi naladiť nič len programy ako je BBC WOLD , POKER CHANNEL, TV2 SPORT, LIVE STYLE TV, GOSPEL CHANNEL, . OD známeho mám informáciu ze tieto kanály sú vysielané v nejakom "inom pásme". Vysvetloval mi tak isto ako funguje LNB že systémom prepínania dolnej a hornej frekvencie. Zjavne podľa toho my vyplýva že LNB je nejak zle nastavený alebo samotný receiver nejako zle nastavený. Chcem s opýtať či musím pri ladeni používat originálne LNB dodávane v balíku alebo možem použiť aj iný , toho typu . Mám na mysli iný ktorý obsahuje take isté údaje. Naozaj neviem v čom može byť chyba. Musím ešte ale povedať že keď som tu tak všetko skúšal tak od zúfalstva som prešiel do ponuky v menu DVB s názvom " Tovarenske nastavenia " a resetoval nastavenia. Mohol som to aj tým nejako poškodit? Na slovesku my to fungovalo bez problémou až keď som to priniesol do Dublinu. Pošlem Vám pár foto ako to tu mám nainštalované či vám to nepomôže pri riešení problému. Rád by som to vyriešil no naozaj neviem na koho sa obrátiť. Dúfam že Vás to nijako neurazilo ale snáď mi pomôžete.
   
    Vopred Vám velmi pekne ďakujem a budem čakať na vašu odpoveď .
   
    Peter BUJNAK DUBLIN ÍRSKO 
 ODPOVEĎ od dxsatcs.com č.1 :
 
   
    Zdravím Vás Peter.
   
    V prvom rade Vás chcem uistiť že priemer antény 120 cm,ktorý aktuálne používate je plne dostatočný pre celodenne stabilný príjem TV paketu DIGI TV Slovensko z družice INTELSAT 1002 na 1,0°W ,lebo mám konkrétne informácie z mieste príjmu Newbridge-juhozápadne od Dublinu že už s priemerom ofsetovej antény 80 cm sa dá celodenne dosiahnúť signálnej rezervy okolo 20% v pomernom vyjadrení.

   
    VŠETKO O PRÍJME PAKETU DIGI TV V ZAHRANIČÍ - pokrytie signálom,ponuka programov,ceny,popis kompletu ,fotogaléria atď...
    
    1,Téma pásmo LNB :
       - celé pásmo KU,ktoré je tvorené rozsahom spektra frekvencii od 10 700 MHz do 12 750 MHz a slúži k prenosom družicovej TV v komerčnej oblasti v celej európskej oblasti je "kvázi" v LNB rozdelené na dve subpásma ako to aj vidíte na štítku Vášho LNB spodná časť pásma od 10 700 do 11 700 MHz a vrchná časť pásma od 11 700 MHz do 12 750 MHz a práve na túto tému narážal váš kolega,ktorý hovoril že vysielanie prebieha v "inom" pásme.Nejedná sa samozrejme o iné frekvenčné pásmo , len inú časť jedného pásma KU - tzv. vrchú časť.Len pre trochu pochopenia z laického pohľadu rozvediem že UNI LNB ,ktorý používate pracuje s dvoma oscilátormi,ktoré kmitajú na f1=9 750 MHz a f2=10 600 MHz a sú ovládané superponovaným kmitočtom 22 kHz,ktorého prítomnosť v kábli prepne a tým pádom zapojí hornú časť KU pásma čiže oscilátor,ktorý kmitá na f=10 600 MHz. Pre Vás je Peter podstatné že v súčastnosti máte správny LNB typu Golden Interstar GI - 201 ,ktorý je plne vhodný na príjem DIGI tv v Dubline a nepotrebujete ho meniť za originálny LNB z kompletu DIGI tv,lebo sa jedná úplne o rovnaký typ !!!

OFFSET 120 cm pohlad z boku na instalovanu antenu v mieste prijmu Dublin na prijem paketu DIGI tv Slovensko c1OFFSET 120 cm pohlad z predu na instalovanu antenu v mieste prijmu Dublin na prijem paketu DIGI tv Slovensko c2Pohlad na offsetove prevedenie UNI LNB Golden Interstar c3

2,Téma nastavenie DVB :
 
    Programy,ktoré ste zachytili ako sú Poker channel,BBc a pod sú vysielané z družice THOR 2 - 0,8W v spodnej časti KU pásma ale ponuka DIGI tv je vysielaná v hornej časti KU pásma čo ale na fakte nič nemení lebo bez toho že by ste o tom vedeli v prípade že zadáte napr.frekvenciu 12 687 V pol na ktorej vysiela voľne CT24 automaticky sa objaví v kábli 22 kHz a prepne sa vyšší oscilátor 10 600 MHz v LNB a celé spektrum frekvencii od 12 500 do 12 750 MHz ktoré používa k prenosu DIGI tv je plne dostupné k ladeniu .
    Neviem či uvedenie DVB Hyundai do továrenského nastavenia zmaže aj prednastavené frekvencie,ktoré používa paket DIGI tv ale v menu manuálne ladenie by ste po zadaní nasledovných frekvencii mali bez akýchkoľvek problémov zachytiť vysielanie DIGI tv :
   
    12527 H - 12563 H - 12607 H - 12607 V - 12643 H - 12643 V - 12687 H - 12687 V - 12723 H všetko s SR 27 500 a FEC 3/4
   
    Samozrejme v mieste inštalácie antény musíte mať úplný výhľad na družicu a celý komplet 100% nastavený spolu s ohniskovou vzdialenoosťou LNB v anténe.V prípade že máte všetko vyššie pomenované správne nastavené musíte DIGI tv bez problémou zachytiť.Ak by ste predsa mali problémy skúste si od známych zapožičať iný DVB príjmač a pokúsiť sa naladiť DIGI tv na skúšku aby sa zistili kde je problém,lebo predpokladám že LNB máte v poriadku.
    Už som pomohol desiatkam slovákom a čechom v GB,Škótsku a Írsku s touto témou takže Vám rád pomôžem ak mi odpíšete popr.zavoláte na 00421/915 610 204.Samozrejme váša správa ma nejako neurazila a rád Vám budem nápomocný ak sa mi ozvete.

TEXT OTÁZKY č.2 :
      Zdravím Roman.
   
    V prvom rade sa Vám musím poďakovať za odpísanie mailu. Som trošku zúfalý s toho prečo to nejde naladiť. O tom prepínaní 22 khz neviem či v tom je nejaká chyba alebo može byť aj tá možnosť že je pokazený LNB ? že to nejako neprepína tú hornú časť ? Alebo nemôže byť aj tá možnosť že to nie je napájané cez motor teda Diseq ak tomu dobre chápem. Ešte jedna otazka ak zresetujem DVB príjimač na továrenské nastavenie nepokazím tým niečo? Prípadne nevyriešim problém? Keď to mám ako teraz nastavené tie frekvencie vyhľada my len tie spodné tj do 11 700 čo je vyššie nenabehne ani signál a tým pádom nič nevyhľadá. Osobne si myslím možno je to blbosť ale možnost zlého nastavenia prijmaca alebo zlý LNB ? Neviem či máte skúsenosť s receiverom HYUNDAI aké je tam nastavenie LNB. Naozaj neviem v čom je chyba. Signal mám nastavený správne ak chytám tie programy čo som vám vypísal ? Skúste nejako ešte poradiť budem veľmi vďačný. Budem čakať na vašu odpoveď.
   
    Zatial veľmi pekne ďakujem.    
    
     Peter BUJNAK

DVB HYUNDAI z kompletu DIGI tv instalovany v Dubline na prijem PAY tv paketu c6OFFSET 120 cm pohlad z boku na instalovanu antenu v mieste prijmu Dublin na prijem paketu DIGI tv Slovensko c4OFFSET 120 cm pohlad z predu na instalovanu antenu v mieste prijmu Dublin na prijem paketu DIGI tv Slovensko c5

ODPOVEĎ od dxsatcs.com č.2 :
      
    Kedže problémy tohoto rázu sa nedajú riešiť cez mailovú komunikáciu a teoretizovať o možných problémoch na ďialku je len strata času,navrhol som p.Petrovi aby sa so mňo spojil telefonicky aby som sa konkrétne dozvedel fakty o kvalite signálu.Naša následná komunikácia prebiehala len telefonicky a po 10 minútach hovoru bol celý tento triviálny problém vyriešený.

   
    Petrovi som navrhol aby vymenil originálny DVB príjmač za iný,ktorý mal k dispozícii priamo u seba v Dubline s označením CABOVISION,ktorý má bohatšiu ponuku menu ladenia programov.Problém s univerzálnym LNB Golden Interstar som vopred zanedbal,lebo problémy s prepínaním vyššieho subpásma z časti KU sa pri týchto LNB vyskytujú v zanedbateľne malom množstve. Peter zapojil do signálnej cesty DVB Cabovision a poradil som mu nech do menu s názvom "Manual tuning " zadá nasledovné parametre prenosu,ktoré používa paket DIGI tv Slovensko : 12 687 MHz - H pol - SR 27 500 - FEC 3/4 .Na Petrovo prekvapenie sa v pomernom signálnom ukazovateli okamžite objavila signálna kvalita 25%,ktorá pri tomto DVB zodpovedá hranici rozpadu obrazu-štvorčekovanie.Celý obsah paketu v ktorom vysielajú len rumunské TV Peter naladil a následne som mu poradil nech do menu "manual tuning" tentoraz zadá opačnú polarizáciu - čiže VERTIKÁLNU - tej istej frekvencie 12 687 MHz na ktorej sa v ponuke DIGI tv vysiela voľne česká spravodajská CT24.Podľa Petrových informácii cez telefón mi oznámil že,pomerný ukazovateľ signálnej kvality oznamuje "hláškou" NO SIGNAL neprítomnosť signálu na tejto frekvencii 12 687 V pol . Hneď som pochopil zo signálnych disproporcií v kvalite opačne polarizovaných prenosov V-H na rovnakej frekvencii 12 687 MHz že sa jedná o nesprávne prispôsobenie sklonu signálnych zberačov v UNI LNB Golden Interstar k prichádzajúcemu VF vlnenie z družice INTELSAT 10-02 V MIESTE PRíJMU DUBLIN čomu sa inak hovorí SKEW . Petrovi som oznámil že musí opätovne jemne nastaviť polohu UNI LNB v smere otáčania hodinových ručičiek alebo v opačnom smere.Na jeho prekvapenie hneď ako pootočil celý konvertor len asi o 3°, signálna kvalita razom stúpla na 55-60% čo znamená plná signálna stabilita príjmu celej ponuky DIGI TV v meste DUBLIN - ÍRSKO . Následne Peter vymenil DVB príjmač za Hyundai a bez akýchkoľvek problémov naladil celú ponuku paketu DIGI tv k jeho veľkej spokojnosti o ktorej ma hneď telefonicky informoval,čo ma potešilo.
   
   
    ČESKOSLOVENSKÝ SATELITNÝ DX KLUB roman.david@dxsatcs.com