Nákup stredovej antény s priemerom 180 cm od výrobcov z Číny a SAT DX-ing v pásme C a KU

Nákup stredovej antény s priemerom 180 cm od výrobcov z Číny a SAT DX-ing v pásme C a KU

PF 240 cm iron sheet FortecStar first snapshot
Otázka od : Juraj I.

Lokalita : Púchov , Slovenská republika
 

TEXT OTÁZKY :

Zdravím Vás ,

Zháňam nejakú väčšiu parabolu na C pásmo,teda aj KU a videl som toto:

 PF 180 cm iron sheetPF 180 cm iron sheet data

Chcel by som Vás poprosiť teda o radu,či máte s takouto anténou nejaké osobné skúsenosti a ak áno tak aké.A zároveň by som Vás chcel ešte  poprosiť o typ konvertoru aký by sa hodil ku tej parabole a či môžem  použiť aj svoj klasický universal ktorý používam.Samozrejme že viem  že je len na KU pásmo.
Asi moc otázok naraz,ale som v tomto začiatočník a chcel by som sa  začať venovať aj takýmto veciam.

Ďakujem za Vašu odpoveď

S pozdravom Juraj z Púchova

ODPOVEĎ od dxsatcs.com :

Zdravim Vas pán Juraj ,

téma výberu antény : jedná sa prevažne o import  z Číny , kde antény podobnej konštrukcie s mierne rozdielnym diametrom f/D z hľadiska hĺbky anténneho reflektora, ktoré su prvotne určené pre prijem v C a nie v KU pásme vyrába napr. firma Flystar,Glarysat,FortecStar...
PF 360 cm Mesh aluminium 01PF 240 cm steel 02PF 240 cm steel 03

Možem Vás uistiť že výrobky z tejto kvalitatívnej kategórie v profesionálnej sfére rozhodne nenajdete . Všetko je prvotne prispôsobene čo najnižším výrobným nákladom len pri minimalnej funkčnosti systému , co najlepsie dokladuje primitívny spôsob fixácie  a polohovania azimutu + elevacie, ktorý by ste musel kompletne prerobiť na spôsob uchytenia na rúru , aby ste aspon čiastocne naplnil predpoklad o funkčnosti fixovania a polohovania antény.Konštrukcia uchytenia reflektora z oceľového plechu s nezistenou hrúbkou /predpokladám 1-1,5 mm/ bez akýchkoľvek postranných výstuží ani nie je určená do veternych podmienok , ktoré sú bežné v Slovenskych a Českých podmiekach prijmu a sám výrobca vysoko optimisticky uvádza pracovnú/Able to receive veternú záťaž maximálne do 25 m/sec !!! čo je vysoko nepravdepodobný údaj nielen z hľadiska uchytenia ale aj hrúbky reflektoroveho steel plechu.

FortecStar PF 180 cm mounting sheet 01FortecStar PF 180 cm mounting sheet 02FortecStar PF 180 cm mounting sheet 03

Ale v pripade výrobcov z tejto kategórie sa nejdná o nič výnimočné.Minimálnym transportným nákladom je prispôsobený aj počet segmentov z ktorých je reflektor s priemerom D=180 cm zloženy - 6 ks , otázna je aj jeho tvarová stálost bez postranných výstuží !Je vysoko pravdepodobné že k anténe sa nedodáva ožarovac pre frekvenčné spektrum pásma KU a stredový mounting kit na uchytenie ožarovača stredového vyhotovenia pre f/D pomer antény okolo 0,37, čiže museli by ste si ho vyrobiť alebo zakúpiť od firmy Chapparal USA.Ja osobne som popisovaný KU Mounting Kit používal v spojitosti  s antenou Channel Master 300 cm .
Chaparral Ku Mounting Kit 01Chaparral KU Mounting Kit 02Chaparral KU Mounting Kit 03

Skrátka je nutne dodatočne počítať s množstvom nákladov na prestavu tejto sat. zostavy aby ste v praxi naplnili aspon čiastocne jej použitelnosť , o DX ingu v pásme C s KU s týmto priemerom reflektora neuvažujte !

                                                                 Flystar PF 180 cm parameters

Nakoľko som minulý rok niekoľkokrát rokoval s čínskym výrobcom vyššie popisovaných segmentových antén stredového prevedenia , ktorý sídli vo vzdialenosti okolo 300 km od mesta Shanghai a patrí k významným výrobcom a exportérom satelitných komponentov do Európy , môžem tu zverejniť aj základné nákupné ceny v USD , ktoré mi čínsky výrobca navrhol a ktoré najlepšie vypovedajú o výrobných nákladoch a kvalite vyhotovenia antén podobného typu.Základná kusová cena bez rabatu , ktorý v závislosti od odobratého množstva može dosiahnúť aj -30% z ceny ,  s predpisom FOB v prístave Šhanghai aj s nakládkou na loď :

1,Prime Focus solid , iron sheet d=180cm : $22 !

2,Prime Focus solid , iron sheet d=240cm : $88 !

3,Prime Focus mesh , aluminium mesh d=300cm : $180 !

4,Prime Focus mesh , aluminium mesh d=360cm : $295 !

Ostavam s  pozdravom

Roman Dávid / Czech & Slovak DX Satellite Club / http://www.dxsatcs.com/