Polárny záves s dvoj-motorovým riadením zmeny azimutu a elevácie pre stredovú anténu Mabo 180 cm


NÁVRH FUNKČNÉHO POLÁRNEHO ZÁVESU S DVOJ-MOTOROVÝM RIADENÍM ZMENY AZIMUTU A ELEVÁCIE PRE STREDOVÚ ANTÉNU MABO s D=180 cm V AZIMUTÁLNOM ROZSAHU od 95°E - družica NSS 6 do 58°W - družica INTELSAT 9 .

01
    Stredové prevedenie príjmacej antény s priemerom 180 cm,ktorá je natočená na orbitálnu pozíciu 95°E - družica NSS6 - . Dvojmotorové riadenie posuvu azimutu sa vykonáva pomocou tiahlového motora s výsuvnou dĺžkou 24" a jemné polohovanie elevačného uhla je vykonávané pomocou tiahlového motora s výsuvnou dĺžkou 18".Všetky dolupredstavené zmeny z pôvodnej koncepcie PZ som uplatnil v praxi pri plnej funkčnosti celéha sat. kompletu v orbitálnom rozsahu od 95°E až po 58°W .

    Otázka od : Tomáš Pěgřím - DeEmEx
    
    Lokalita : Ostravsko - Česká republika

    TEXT OTÁZKY č.1 :

    Zdravim,
   
    koupil jsem si ve sleve novou PF 185 cm AL parabolu, bohuzel bez tripod tyci, ktere jsem si musel vyrobit a take bez navodu (proto asi ta sleva). Parabolu jsem namontoval na asi 2 metrovy stozar (zatim provizorni) a nastavil na astru 19.2°E coz je plus minus pravy jih, ktery je zde na Ostravsku 18.4°E. Doladil jsem elevaci aby byl signal na astre nejvetsi, ale bohuzel jaksik uz nesedi elevace na dalsich pozicich a nekde na 40°E se mi uz ztraci signal a je treba opet prenastavit elevaci.
    Chtel jsem se zeptat jak velka Deklinace se ma nastavit, zatim tam mam 0° na deklinacni stupnici na polar mountu. Ale nejak mi nejde do hlavy jak nastavit tu deklinaci aby mi dole nerupnula objimka, nebo sroub ze spoda, kdyz nahore budu menit deklinaci z vychoziho stavu 0° na vyssi stupen (0° az 10°). Ten spodek toho polar mountu neni nastavitelny tak mam obavy, ze kdyz nahore to vysunu tu deklinaci, tak dole se to zlomi.

    Diky za odpoved.
   
    s pozdravem
   
    Tomáš Pěgřím
f00 celkovy pohlad na polarny zaves od zaduf00 celkovy pohlad na polarny zaves z preduf00 celkovy pohlad na polarny zaves z vrchu
 ODPOVEĎ od dxsatcs.com :

    Zdravím Vás Tomáš.
   
    Z fotografie , ktorú ste mi poslali môžem s istotou usúdiť že sa jedná o POLÁRNY ZÁVES , ktorý ku svojim stredovým parabolickým anténam dodáva poľská firma MABO.
   
    K tomu aby Vám polárny záves - ďalej PZ- pracoval správne potrebujete urobiť niekoľko dodatočných úprav ,pretože tento predávaný produkt bez úprav nie je plne funčný a nakoľko som tento PZ už niekoľkokrát montoval navrhnem Vám nasledovné riešenia ktoré sprevádzkujú jeho NE-funkčnosť .
   
    1,Celá stabilita anténneho systému na nosnej rúre stojí originálne na 6 ks skrutiek,ktoré ovšem výrobca neosadil do stabilizačných matíc ale len do vyrezaných závitov v ktorých sa tieto šróby za niekoľko týždňov vykývajú a tým sa znefunkční celé nastavenie PZ,poprípade vyrezané závity sa pri miernom dotiahnutí šróbu okamžite pretrhnú a sú nepoužitelné . Nakoľko som nepoužil maximálny priemer nosnej rúry 110 mm /lebo tento priemer sa bežne ani nepredáva/ ktorú je možné vsunúť do vnútra hrdla je kvôli stabilizácii potrebné zváracím agregátom zastabilizovať uchytenie a to jednoduchým prizváraním matíc o nosnú objimku aby sa celý anténny systém pri nárazoch vetra nevykýval.Navyše výrobca použil na výrobu objímky,ktorú nasúvate na nosnú rúru relatívne tenký materiál,ktorý je poddajný a pri dotiahnutí stabilizačných matíc mení svoj tvar čo samozrejme opäť poruší kolmosť PZ a tým celé nastavenie anténneho systému !!!Ako vidieť vo fotogalérii navŕtal som do objímky dodatočne ďalšie 2 otvory,kvôli zvýšeniu stability celého polárneho závesu a osadil som ich maticami M8.
f01 detail na dodatocne pridanu stabilizacnu skrutkuf01 detail na prizvaranu stabilizacnu maticu s nerezovym srobom

    2,Táto konštrukcia PZ neumožňuje jej vytočenie do krajných polôh orbitu napr. vo vašom prípade od 90°E do 60°W a v spojitosti s inštaláciou TIAHLOVÉHO MOTORA je nutné učiniť nasledovné úpravy :
   
    a,Predĺžiť nosné rameno pásovinou s hrúbkou okolo 5 mm v dĺžke min.20 cm na ktorej bude pripevnený tiahlový motor.
f02 detail na pasovinu na instalovanie tiahloveho motoraf02 detail na rozmer pasoviny

    b,Vytočeniu do krajnej polohy PZ do východného smerú už bráni samotná konštrukcia úchytu a na odstránenie toho problému musíte rozbrusovačkou vypíliť jej časť.
f03 detail na vyrezanu cast z uchytu c2f03 detail na vyrezanu cast z uchytu

    3,Polárny uhol sa v mieste inštalácie antény vypočíta ako DOPLNOK zemepisnej šírky v mieste inštalácie antény napr .48,49,50° k pravému uhlu 90°, čiže príkladom 90°- 49° atď . Pre zjednodušené pochopenie som Vám približne nastavil deklináciu na tomto PZ a pokúste sa ju nastaviť podobne ako o tom vypovedá foto
f04 detail na nastavenie polarneho uhla z bokuf04 detail na polarny uhol
4,Samozrejme tento typ PZ aj pri dodržaní predpokladu o úplnej kolmosti nosnej rúry Vám nezabezpečí maximálnu signálnu kvalitu príjmaných signálov z družíc už vo vzdialenosti 20° východným smerom od nulového bodu,ktorým je u Vás družica Astra 19,2°E,bez toho že by ste museli dodatočne meniť elevačný uhol.Tento problém , na ktorý samozrejme výrobca nemyslel vyriešite dodatočnou inštaláciou druhého motora na riadenie ELEVAČNÉHO UHLA,bez ktorého by celý PZ nebol schopný správnej funkcie a dosiahnutie maximálnej signálnej kvality v celom orbitálnom rozsahu by nebolo možné.
f05 detail na miesto mozneho uchytenia klbu z tiahloveho motora c2f05 detail na miesto mozneho uchytenia klbu z tiahloveho motora

    Na to aby Vám tento PZ pracoval správne potrebujete učiniť množstvo úprav...
   
    Verím že ste všetkému porozumeli a ostávam s pozdravom
    
    TEXT OTÁZKY č.2 :

    Zdravim,
   
    diky moc za vycarpavajici odpoved a rady vcetne popisu uprav a fotek. Mohu potvrdit ze se jedna o presne tento PZ jak pisete. Koukam ze me ceka jeste hodne prace, a mimo jine jeste resim problem jak vysoky udelat stozar. Zajimalo by me jak vysoko by bylo potreba na krajni pozice, vetsina velkych stredovych parabol byva casto umistovana tak metr nad zemi.
   
    s pozdravem,
   
    Tomas Pegrim
    
    ODPOVEĎ od dxsatcs.com č.2 :
    
    Zdravím Vás.
   
    Výhľad v mieste príjmu na krajné orbitálne pozície,čo súvisí s výškou umiestnenia RX antény nad zemským povrchom a minimálnym elevačným uhlom EL závisí od podmienok ako nadmorská výška,pozemné prekážky... a od tohoto sa odvíja aj výška stožiara pre Vašu anténu.
    Samozrejme stožiar môže byť v prípade stredových antén v závislosti od ich priemeru aj na nosnej rúre v dĺžke napr.1,5 m nad zemou ak je miesto príjmu na kopci,potom nebude problém s výhľadom na krajné orbitálne pozície. Nepoznám aké vládnu podmienky - výhľad+pozemné prekážky vo Vašom miestne príjmu takže vopred definovať výšku stožiaru keď nepoznám podmienky u vás nedokážem ale pravidlo čím vyššie tým lepšie čiastočne platí,ale súvisí to s nárastom mechanickej pevnosti konštrukcie+priemer rúry čo súvisí s výškou stožiara atď.
f06 detail na pasovinu z bokuf06 detail na vybrus z PLM ktory bol nutny z dovodu vytocenia pozicie 95E NSS 6
TEXT OTÁZKY č.3 :

    Zdravim,
   
    mel bych jeste dotaz na motor pro nastavovani elevace. Myslite si ze DARL 3608 - táhlový, 36V, výsuv 8" bude stacit? Plus FEMR E/W pozicioner - man. ovladač bez paměti, 36V, 0,5A ? Do-objednal bych to ke stavajicimu motoru. Mam jiz objednany QARL 3036 - táhlový, 36V, výsuv 36" pro nataceni paraboly, ktery by mi mel prijit pristi tyden a k nemu uz mam doma pozicioner V-BOX II.
   
    Diky za rady a cenne poznatky z Vasich zkusenosti,
   
    s pozdravem
   
    Tomas Pegrim
f07 detail z boku na EL stupnicu c1f07 detail z boku na EL stupnicu c2f07 detail z vrchu pri uplnom vytoceni na poziciu 95E c3
 ODPOVEĎ od dxsatcs.com č.3 :

    Zdravím vás opäť.
   
    Na jemné riadenie zmien polohy elevačného uhla Vám odporúčam k inštalácii tiahlový motor vaľkosti 18" /nie 8"/a to hlavne kvôli vyššej mechanickej pevnosti celku ako takého a treba brať v úvahu že pri krajných azimutálnych polohách kde je ťažisko celého anténneho systému najnižšie k zemi je na tiahlový motor v týchto krajných polohách vyvíjaná podstatne VEČŠIA ZÁŤAŽ a k jeho posuvu smerom HORE-DOLE by Vám samozrejme 8" motor NESTAČIL a ani by túto záťaž nezvládol navyše v spojitosti ako ste písali s 36° motorom ,ktorý má svoju hmotnosť.Nejde ani tak pri tomto motore o dĺžku výsuvnej plochy ale o schopnosť zvládnuť záťaž,ktorú naň bude celý anténny systém vykonávať,kedže je lepšie v tomto prípade použiť výkonnejší motor ako napr. dodatočné protizávažie .Nezabudnite jemne uvolniť skrutky elevačného uhla aby sa motor na riadenie EL nenamáhal. Ručne polohovatelný pozicinér je síce lacné riešenie ale vždy treba brať v úvahu ako som vyššie písal váhu celého anténneho systému a následnú záťaž na motor,ktorá súvisí s odberom tiahlového motora zo zdroja,čo znamená že Vám doporučujem k inštalácii klasický P24 alebo Vbox pozicinér podobne ako k tiahlovému motoru 36" aby skrátka systém napájania zo zdroja,mal určitú rezervu.Samozrejme nezabudnite si zakúpiť spletené 4 žilové vodiče s dostatočnou hrúbkou lebo bežne vodičom tečie 1-5 Ampérov v závislosti od záťaže na motor,ktorá je vyvíjaná čo nie je málo a pri nedostatočnej hrúbke vodičov ako som sa s tým už veľakrát v praxi stretol dochádza k jeho prepáleniu a ku skratovaniu čo následne vyradí poistku v pozicionéri .

    Ostávam s pozdravom a držím Vám palce pri nastavovaní celého anténneho systému.

    ČESKOSLOVENSKÝ SATELITNÝ DX KLUB - SATELITNÁ TECHNIKA V TEÓRII A V PRAXI