Téma polárny záves k anténe Kovosat 120 a Kovosat 140 cm

01
TÉMA POLÁRNY ZÁVES K ANTÉNE KOVOSAT 120-140 cm : POSTUP ÚPRAVY ORIGINÁLNEHO POLÁRNEHO ZÁVESU K ANTÉNE KOVOSAT K DOSIAHNUTIU AZIMUTÁLNEHO ROZSAHU VYTOČENIA OD 90°East po 58° West .

01
 Otázka od : Zdeněk Havlíček
    
 Lokalita : Kolín - Česká republika

 TEXT OTÁZKY :

    Dobrý den,
   
    úvodem Vám musim pochválit Vaše výborné webové stránky,jsem toho názoru že podobné takto na vysoké odborné úrovni zpracované by se jen těžko hledali, takže velké díky za ně. K mému dotazu, ve Vašem popisu středové paraboly kovosat 140 se zmiňujete o dodatečné úpravě polarmountu, který umožní rozšířit rozsah otáčení směrem na východ. Konkrétně mi jde o to že jsem majitelem kompletu kovosat 120 s originalním polarmountem a dotočím pouze na pozici 62E( více mi nedovolí konstrukce PM). Nastavení celého otočného systému by mělo být v pořádku jelikož směrem na západ se dostanu až na 31,5W (dále bohužel nemám výhled)a v celém rozsahu otáčení je zisk dostatečný s ohledem na možnosti reflektoru mojí paraboly. Jinak měřím přístrojem Satlook Micro+ a LNB používám Maximum C120, teď se mi podařilo sehnat nový kousek LNB MTI-AP8-TW, takže se chystám porovnat rozdíl těchto LNB. Jinak polarmount od kovosat 140 jsem zatím němel možnost na vlastní oči vidět ale podle obrázků asi nebude moc odlišný od polarmountu kovosat 120 o se mýlím? Takže pokud by jste měl chvilku na můj dotaz byl bych Vám vděčný.
   
    Předem děkuji za odpověď.
   
    S pozdravem
   
    Zdeněk Havlíček - Kolín
a PLM Kovosat 120-140 cm detail na upravu 1a PLM Kovosat 120-140 cm zapadny limit OK 58W 2a PLM Kovosat 120-140 cm zapadny limit OK 58W 3
ODPOVEĎ od dxsatcs.com:

    Zdravím Vás p.Havlíček ,
   
    Váš dotaz je plne oprávnený nakoľko originálny polárny záves ktorý bol pôvodne dodávaný k stredovým anténam s pasívnym priemerom 120 a 140 cm značky KOVOSAT má mechanické obmedzenie vytočenia vo východnom smere v závislosti od zemepisnej polohy miesta inštalácie v okolí orbitálnej pozície 60 - 70° a naopak táto pôvodná koncepcia umožňuje plné vytočenie v západnom obitálnom rozsahu až po limit 58-61° západne .
   
    Výborná povrchová úprava pozinkovaním a vysoká mechanická pevnosť,ktorá vydrží aj podstatne väčšiu záťaž / + 5 - 10 kg/ umožňuje tieto polárne závesy používať dodnes a jedinou miernou nevýhodou ostáva nutnosť výbrusu z držiaku závitovej tyče ,ktorá skrátka bráni polohovaniu polárneho závesu východným smerom.Ako o tom vypovedá fotogaléria,ktorú Vám posielam jedná sa triviálnu záležitosť ktorú pomocou rozbrusovačky zvládnete za 10 min a následne sa rozšíri rozsah vytočenia od 10 do 20° v závislosti od hĺbky vybrúsenia .
b PLM Kovosat 120-140 cm vychodny limit po uprave 80E 4 b PLM Kovosat 120-140 cm zapadny limit OK 58W 5b PLM Kovosat 140 cm detail na vybratie 6
Na druhej strane musím brať v úvahu že v období keď sa antény Kovosat vyrábali-začiatkom 90.rokov aj obsadenie rovníkovej obežnej dráhy bolo podstatne chudobnejšie a pamätám si že aj ja osobne som v tej dobe testoval montované závesy na východný limit 62°- 68° kde v tom čase vysielali atraktívne iránske DX prenosy a talianske súkromné tv vysielače RETE a Italia,ktorých príjem som v tej dobe uskutočňoval s aktívnymi priemermi antén 150-180 cm s LT filtrom a s podstatne zníženou šírkou pásma demodulácie od 10 do 15 MHz ,čo pri poklese kvality príjmanéího signálu umožňovalo podstatné zníženie podielu šumu drop-out v obraze.
c PLM Kovosat 120-140 cm detail na vybratie 7c PLM Kovosat 140 cm 8c PLM Kovosat 140 cm 9
 Váš predpoklad je správny ,pre antény Kovosat 120 aj 140 cm boli dodávané polárne závesy jedného rozmeru,aj keď v bežnej praxi sa stretávam s množstvom podobných koncepcií PLM lebo český výrobca Kaden Náchod prevádzka Dvúr Králové nad Labem umožňoval predaj aj čisto len samotných reflektorov-diskov dokonca aj povrchovo neupravených-bez ochrannej farby a bez fixných alebo polárnych úchytov čo mnohí odberatelia aj využívali nakoľko uprednostnili možnosť dať si vyrobiť úchyt za nižšiu cenu .Samozrejme tieto možnosti poskytoval len veľkoodberateľom s odberom niekoľko stovák až tisíce kusov.

    Ostávam s pozdravom

    CZECH & SLOVAK SATELLITE DX CLUB - SATELLITE ENGINEERING C & KU band