Téma merací prístroj Satlook Micro+


MERACÍ PRÍSTROJ SATLOOK MICRO + : ÚLOHA RIADIACEHO KMITOČTU 22 kHz A SÚVIS S PRELADENÍM FREKVENČNÉHO SPEKTRA NAD 12 000 MHz a VÝBER KMITOČTU LOKÁLNEHO OSCILÁTORA LOF=5 150 MHz pre C PÁSMOVÉ LNB.


 
    Otázka od : Marek Velšmid
    Lokalita : Bratislava - Slovenská Republika
    
    TEXT OTÁZKY :
    Dobrý deň
   
    požičal som si merací prístroj satlook micro plus a uvažujem o jeho kúpe. Problémom však je, že nemôžem ručne zvoliť frekvenciu nad 12 000 MHz. Je to chyba prístroja, alebo je to chyba firmware (1.36)? V manuáloch sú na fotografiách frekvencie z C pásma, dá sa tam dostať i C pásmo? Dajú sa niekde stiahnuť setingy?
   
    Ďakujem

    ODPOVEĎ :

    TÉMA PRELADENIE KU PÁSMA V MERACOM PRÍSTROJI SATLOOK MICRO + :
   
    Preladenie celého frekvenčného rozsahu pásma KU od 10 700 do 12 750 MHz jednoducho pri tomto prístroji nie je automaticky možné ako je to v prípade každého DVB receivera,ktorý je k dispozícii na satelitnom trhu. Marací prístroj Satlook Micro+ je podobne ako sú stavané všetky ostatné meracie prístroje s podstane vyššej kvalitatívnej kategórie,prednastavené tak aby sa ručným zadaním položky 22 kHz v menu DIGITAL zapojil druhý oscilátor v konvertore a automaticky ako zadáte v menu túto položku sa frekvenčný rozsah v prístroji Satllok okamžite prepne na fekvenčné spektrum o takmer 1000 MHz vyššie to znamená práve frekvenčné spektrum od 11 750 do 12 750 sa zapojením riadiaceho kmitočtu 22 kHz OSCILÁTOR 1 prepne na OSCILÁTOR 2 !
    Práve preto ste nevedeli ručne definovať vyššiu frekvenciu ako 12 000 MHz lebo skrátka ste nemali v menu Digital potvrdenú voľbu 22 kHz,bez ktorej sa jednoducho k vyšším frekvenciám nemôžete dostať / ak je zadaný UNI LNB v menu SET LNB/. Otestoval som riešenie Vášho problému na prístroji Satlook Micro+ a v prípade že som mal v menu SET LNB zadaný UNI LNB potom som bez potvrdenia kmitočtu 22kHz,ktorým sa vyberá vždy jeden z oscilátor v LNB nevedel ručne prejsť na vyšší kmitočet ako je 11 900 MHz podobne ako ste mi to napísal. Práve toto je ten rozdiel v porovnaní s bežným DVB príjmačom kde sa kmitočtový prechod z LOF 1 na LOF 2 deje úplne automaticky a divák v menu ani nemá pri väčšine DVB možnosť výberu 22 kHz kmitočtu,čiže ani nepostrehne že sa 22 kHz odrazu po prechode na spektrum od 11 800 do 12 750 MHz ,ktoré spracúva oscilátor č.2 objaví vo vodiči a tým sa zapojí vyššie pásmo.
Satlook Micro 1 potvrdte vyber polozky v menu s oznacenim 22 kHz tak aby sa objavil udaj 22 kHz v menu pod riadiacim napatim pre zmenu polarizacie 13 alebo 18Vkrok c1 Satlook Micro potvrdte prechod do menu SETUPkrok c3 Satlook Micro potvrdte prechod do menu MORE
krok c4 Satlook Micro potvrdte LOF kmitocet 5.150 GHz pre C pasmo a vratte sa spat cez polozku EXITkrok c5 Satlook Micro prechodom do menu Digital sa v menu objavi zmeneny frekvencny rozsah od 3000 do 4300 MHz
 
    TÉMA C PÁSMO :
    
    Odpoveď na Vášu otázku najdete v nasledovnom menu.Postupujte podľa týchto krokov :
    1, Zapnite Satllok
    2, Otočným ovládacím prvkom choďte na položku menu s názvom SETUP a potvrďte ju !!!
    3, Teraz potvrďte položku v menu SET LNB !!!
    4, Teraz uvidíte ponuku nasledovných kmitočtov LOF - Local oscilator frequency .... Univ - najbežnejší typ LNB v komerčnej oblasti atď - viď FOTOGALERIA krok č.3.
    5, Prejdite všetky položky v menu LOF až sa dostanete na položku s názvom "More" , čiže viac a teraz POTVRĎTE KMITOČET 5150 MHz čo je kmitočet lokálneho oscilátora pri veľkej väčšine konvertorov určených pre C pásmo !
    Následne potvrďte položky Exit a prejdite opät do menu ladenia DIGITAL kde Vás už čaká matematicky upravené pásmo preladenia od 3000 do 4300 MHz čo je rozšírené preladenie pre C PÁSMO. V C pásme už aktivácia spínacieho kmitorčtu 22 kHz nie je nutná,lebo všetky tieto LNB pracujú len s jedným oscilátorom s bežným preladením od 500 do 800 MHz.
    
    
    TÉMA SETTING :
    
    So settingom na merací prístroj Satlook Micro + som sa ešte nestretol a je nutné ručné popr.automatické vyhľadávanie aktívnych transpondérov s vyššími SR rýchlosťami pomocou NIT identifikácie.
    Rád Vám odpoviem na akúkoľvek ďalšiu otázku na tému SATLOOK MICRO +.Ak ste niečomu nerozumeli,kontaktujte ma .
    
    
    NÁSLEDNÁ ODPOVEĎ :

    Ďakujem Vám za odpoveď.
   
    Keď som Vám poslal emaily, tak ma napadlo, že som ešte neskúšal zapnúť 22kHz a tak som to testol. Po zapnutí naskočilo 12000MHz.
    C pásmo - Vďaka, vôbec ma nenapadlo, že by sa to celé preplo po zmene LNB :)
    Seting - pri hľadaní v menu satID mi v niektorých prípadoch nenašlo žiaden satelit a tak ma napadlo, že si upravím seting (originál sa dá uložiť). Po otvorení setingu som zistil, že bude jednoduchšie, keď si poukladám vlastné nastavenia (všetko je v šesnásťkovej sústave a tak niektore adresy som zatiaľ nezistil čo znamenajú ) a využijem iba zopár najbežnejších satelitov, nech to hľadanie netrvá tak dlho. Už som si satlook micro plus objednal.
   
    Ďakujem Vám za Váš čas.
   
    S pozdravom Marek

     ČESKOSLOVENSKÝ SATELITNÝ DX KLUB roman.david@dxsatcs.com